سفر زیارتی به کربلا

karbala

نجف - کربلا - کاظمین - سامراء

در راستای تحقق یکی ازاهداف عالیه کانون فرهنگی نور مبنی بر ترویج مبانی وارزشهای اسلامی، ازچندی پیش ایده اعزام کاروانهای زیارتی مورد توجه مسئولین این کانون قرار گرفته و مقرر شد تا بررسی های لازم در این خصوص صورت گیرد.

در نخستین مرحله، تحقیقات محلی در سطح شهر مونترال بعمل آمد که شامل بررسی تقاضای سفردرجوامع فارسی و عربی زبان مقیم این شهر، کمیت و کیفیت خدمات موجود، تعیین اولویت در مقاصد زیارتی و جمع آوری فهرست نکات قابل توجه در انجام این امر خطیر می باشد.

حسب اطلاعات بدست آمده، اماکن مقدسه واقع در کشور عراق بعنوان اولین مقصد سفرهای زیارتی تعیین گردید. همچنین شرکت جوهره الخلیج که توسط افراد مورد وثوق تأسیس گردیده است برای ارائه خدمات زیارتی معین شد. لازم به ذکر است که مدیران آن شرکت سابقاً در شهر مونترال اقامت داشته و با سطح توقعات مسافرین آشنایی کافی دارند.

در مرحله بعدی، برای حصول اطمینان هرچه بیشتر از امکانات و توانمندیهای آن شرکت در پذیرایی از زائرین، یکی از افراد مورد وثوق و همکاران کانون که به تازگی به کشور عراق عزیمت نموده بود، مورد مشاوره قرار گرفت و مشاهدات و بررسی های ایشان بدقت تجزیه و تحلیل گردید. نامبرده در مدت اقامت خویش در عراق علاوه بر مذاکره با شرکت ارائه خدمات زیارتی، از هتل های موردنظر نیز بازدید بعمل آورده واز موقعیت مناسب و کیفیت خدمات آنها اطمینان حاصل نموده است.

اینک با کمال افتخار باطلاع کلیه مشتاقان می رساند که با استعانت از الطاف الهی و با پشتکار همکاران و پس از طی مراحل متعدد فوق الاشاره، اعزام اولین کاروان زیارتی به مقصد عتبات عالیات در دستور کار این کانون قرار گرفته است. جرئیات این کاروان بشرح زیر می باشد:

1- مدت سفر و تاریخ شروع و خاتمه آن:

مدت این سفرمجموعا 14 روز می باشد که شامل ایام مسافرت و اقامت 10 روزه در عراق می باشد. اعزام کاروان و مراجعت به مونترال در ماه سپتامبر خواهد نمود.مهلت ثبت نام تا ۸ ماه اکتبر و تاریخ سفر ۳۰ ماه اکتبر می باشد. نظر به افزایش قابل ملاحظه بهای بلیط هواپیما از اواسط ماه ژوئن و گرانی فوق العاده هزینه اقامت در عراق درایام محرم و اربعین حسینی از یکطرف گرمای شدید هوا درآن کشور در ایام تابستان از طرف دیگر، تاریخ اعزام کاروان بعدی زیارتی عتبات دراوایل ماه اکتبر خواهد بود.

2- مسیر انجام مسافرت:

مسافرت از کانادا به کشور عراق بصورت هوایی (کلاس اکونومی) صورت گرفته و مسیر آن از مونترال به نجف اشرف با دو توقف به ترتیب در یکی از شهرهای اروپایی و یکی از شهرهای خاورمیانه (احتمالاً بیروت) خواهد بود. مسافرت در داخل کشور عراق توسط اتوبوسهای مدرن و مجهز صورت خواهد گرفت.

3- میزبانی در عراق:

میزبان زائرین در کشور عراق شرکت خدمات زیارتی جوهره الخلیج بوده لیکن در تمام طول سفر، راهنمای اعزامی کانون که آشنا به زبانهای فارسی، عربی، ترکی، فرانسوی و انگلیسی می باشد، همراه زائرین خواهد بود.

4- جزئیات مدت اقامت و برنامه زیارت ها:

مدت اقامت در کشور عراق و زیارت عتبات عالیات واقع در آن کشور در مجموع 10 روز خواهد بود که بترتیب زیر برنامه ریزی شده است:

1-4- نجف اشرف: مدت اقامت در این شهر به مدت 4 روز می باشد. در این مدت مکانهای زیر زیارت خواهند شد:

1-1-4- حرم مطهر حضرت علی (ع) و قبور متبرکه پیامبران الهی حضرات آدم و نوح و همچنین تعدادی از علماء و بزرگان دین که درجوار مزار شریف آن حضرت قرار دارند.
2-1-4- مقبره وادی السلام که مزار حضرات هود و صالح در آن واقع می باشد.
3-1-4- مسجد مقدس سهله که مقام چندین پیامبر الهی از جمله حضرت پیامبر اکرم (ص) و حضرت ابراهیم ونیز امام صادق (ع) و امام زین العابدین (ع) و مقام و مسجد امام زمان (عج) در آن جای دارد.
4-1-4- مسجد بزرگ کوفه که محراب آن محل ضربت خوردن حضرت علی (ع) می باشد و منزل ایشان که در کنار آن قرار دارد. همچنین مرقد میثم تمار، مسلم بن عقیل، مختار ثقفی و هانی بن عروه ومقام امام زمان (عج) ومقام حضرت جبرئیل و حضرت آدم (ع).
5-1-4- مرقد مطهربنده صالح خدا جناب کمیل بن زیاد.

2-4- کربلای معلا: مدت اقامت در این شهر نیز 4 روز می باشد که در این مدت مکانهای زیر زیارت خواهند شد:

1-2-4- حرم شریف حضرت امام حسین (ع) وحضرات علی اکبر و علی اصغر فرزندان ایشان. همچنین مرقد مطهر شهدای کربلا شامل حبیب بن مظاهر، ابراهیم مجاب و عده ایی از علما و بزرگان شیعه منجمله امیرکبیر.
2-2-4- حرم شریف حضرت ابالفضل العباس (ع).
3-2-4- مکان بین الحرمین محل شهادت یاران امام حسین (ع).
4-2-4- تلّ زینبیه.
5-2-4- خیمگاه حسینی که مکان استقرار خاندان اباعبدالله (ع) در واقعه جانسوز کربلا بوده است.
6-2-4- مرقد مطهر حضرت حرّبن یزید ریاحی.

3-4- سامراء : مدت اقامت در این شهر یک روز می باشد که در این مدت مکانهای زیر زیارت خواهند شد:

1-3-4- حرم شریف امامان علی الهادی (ع) و حسن عسکری (ع)، مرقد مطهربانو نرجس خاتون مادر بزرگوار امام زمان (عج)،مرقد مطهر بانو حکیمه خاتون عمه گرانقدرامام عسکری (ع) و سردابه محل غیبت امام زمان (عج).
2-3-4- مرقد مطهرحضرت سید محمد (ع) فرزند امام هادی (ع ).

4-4- کاظمین: زیارت اماکن مقدس زیر در طول یک روز (از صبح تا عصر) انجام شده و زائرین محترم در پایان روز به نجف اشرف مراجعت خواهند نمود تا برای بازگشت به مونترال آماده شوند:

1-4-4- حرم شریف امامان موسی بن جعفر(ع) و جواد (ع)، مرقد مطهر جمعی از علماء شیعه از جمله شیخ مفید،خواجه نصیرالدین طوسی، سید رضی و سید مرتضی علم الهدی.

5- محل اقامت:

زائرین محترم در طول مدت اقامت خویش در عراق، در هتلهای نوساز، مجلل (5 ستاره طبق عرف و استاندارد محلی) و حتی المقدور نزدیک به زیارتگاهها سکونت خواهند داشت. این هتلها مجهز به ژنراتورهای برق اضطراری بوده و لذا نگرانی از بابت قطع احتمالی برق و بروز مشکل در تأمین آبگرم مرتفع می باشد. امکان استفاده از شبکه اینترنت در هتلهای مذکور فراهم بوده و استفاده از آن با پرداخت مبلغ اضافی (که بایستی توسط زائرین پرداخت گردد) میسر می باشد. در طول روزهای اقامت در هتل و در فاصله ساعات تعیین شده، زائرین محترم با سه وعده غذا شامل صبحانه ، نهار و شام پذیرایی خواهند شد.

6- نحوه ثبت نام و مدارک مورد نیاز:

علاقمندان به ثبت نام در این تور زیارتی می بایستی مدارک زیر را در مهلت اعلام شده به دفتر کانون و یا نماینده آن تحویل و رسید اخذ نمایند:
1-6 - فرم مخصوصتکمیل و امضاء شده.
2-6- پرداخت نقدی کل هزینه سفر.
3-6- فتوکپی از صفحه مشخصات پاسپورت متقاضی.
4-6- فتوکپی از یکی از دیگرمدارک عکس دار متقاضی مانند گواهینامه رانندگی، کارت تابعیت کانادا یا کارت دانشجویی.

تذکرات مهم:

1- مسئولیت بروز حوادث غیر مترقبه برعهده زائرین محترم بوده و از این بابت هیچگونه مسئولیت مالی، حقوقی و غیر آن متوجه کانون یا نمایندگان آن نخواهد بود.

2- نظر به اینکه استفاده از تخفیف شرکت هواپیمایی، شرکت خدمات زیارتی و هتلهای محل اقامت مستلزم پیش پرداخت کلیه هزینه ها می باشد، لذا در صورت انصراف زائرین محترم از انجام سفرپس از انقضای مهلت ثبت نام، امکان استرداد وجوه پرداختی بهیچوجه میسر نخواهد بود. لذا لازم است تا متقاضیان محترم پس از حصول اطمینان از فراهم بودن کلیه شرایط اقدام به ثبت نام بنمایند. استرداد وجوه پرداختی قبل از خاتمه مهلت ثبت نام با کسر10% آن بابت هزینه های اداری مربوطه انجام خواهد شد.

3- برآورد هزینه ها برمبنای عزیمت تعداد معینی از زائرین صورت گرفته است فلذا در صورت عدم رسیدن تعدادثبت نام کنندگان به حدنصاب مذکور، سفر پیش بینی شده برگزار نگردیده و در اینصورت کلیه وجوه پرداختی ثبت نام شدگان به آنان مسترد خواهد شد. در اینصورت هیچگونه خسارتی به افراد مذکور پرداخت نخواهد شد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت پاسخ به سؤالات خویش، لطفا با شماره تلفن 9159-451 (514) (آقای سید محمد موسوی) و یا نشانی پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید تماس برقرار نمائید .

در صورت تمایل به استفاده از پوشش بیمه ی سفر که کلیه ی حوادث غیر مترقبه از جمله حملات تروریستی را شامل میشود، لازم است که به پرسش واقع در انتهای تقاضای ثبت نام پاسخ مثبت داده و موافقت خود را با پرداخت وجه مربوطه اعلام نمایید.

کانون فرهنگی نور

 

پیوستن به خبرنامه